Ruch velkoměsta je zde zakázán, do parku Ztracenka se chodí pro klid a vzácnou energii

Neobvyklé výhledy na Albertov, Vyšehrad i vzdálený Petřín v klidném prostředí parku Ztracenka vás pohladí na duši. Upravené zahrady s lavičkami jsou milým kontrastem k ruchu metropole všude kolem a Pražané si své „místo pro meditaci“ náležitě užívají.

Park, který se ztratil…

Nebylo tomu tak vždy. Zahrada Ztracenka se až do roku 2010 nacházela ve zpustošeném stavu. Vládl zde téměř neprostupný terén a po neudržovaném svahu se linulo jen pár cest. Zatímco historicky místo sloužilo jako vinice a sad, ve 20. století tu stálo dětské hřiště. V 90. letech však začal park chátrat a zarůstat, byl skutečně považovaný za „ztracený“.

Finančně náročná obnova

Nový krásný park byl lidem otevřen v září 2010 po čtyřleté rozsáhlé rekonstrukci za 25 milionů korun. Projekt architekta Michala Gavlase Ztracenku proměnil z neutěšené džungle na zahradu s osvětlenými chodníky a italskou architekturou. Cihlové zídky ve svahu vytvořily terasy příhodné pro klidné posezení na jedné z mnoha laviček. Staré nemocné topoly byly vykáceny a nahrazeny 77 mladými stromky, přibyly také květinové záhonky.

Ne psům a sportovcům

Park Ztracenka je oázou klidu a rozjímaní. Pokud už máte všeho dost, tady, na albertovských svazích, čas plyne pomaleji. Nenajdete zde žádné dětské hřiště a kvůli schodišti je místo mírně bariérové. Cyklisté mají vstup zakázán a pro jakýkoli sport (i běh) je park nevhodný. Do zahrady nemohou ani psi. Ztracenka patří pěším, kteří hledají odpočinek a ničím nerušenou pohodu.

Kudy a kdy do parku Ztracenka?

Park Ztracenka se rozprostírá na svazích ohraničených Karlovem, Albertovem a Novoměstskými hradbami. Je dostupný z tramvajové zastávky Albertov, můžete také projít parkem Folimanka z Ostrčilova náměstí. Zahrada je přes noc uzavřená, otvírá se každý den od osmi do 21 hodin.